خوش آمدید به پایگاه اینترنتی روانشناس برتر

  • Info@basefat.ir
  • 07132318862

ازدواج با فرد وسواسی

فردی که در دچار وسواس فکری است بدون این‌که متوجه باشد افکار مزاحم تمام ذهنش را در برمی‌گیرد. مثلا گاهی افکار خشونت‌آمیز به سرش می‌زند و می‌ترسد که نکند با چاقو کسی را بکشد.

این فکر آن‌قدر ذهنش را درگیر می کند و آن‌قدر در ذهن خود تجسم سازی می‌کند که برای جلوگیری از کشتن دیگران با خود عهد می‌بندد که دیگر دست به چاقو نزند و هرگونه وسیله‌ی تیزی را از خودش دور می‌کند.

فردی که وسواس فکری دارد خودش می‌داند که همه افکارش مزاحم و بی دلیل هستند و تنها حاصل ذهنش هستند و مدام سعی می‌کند تا آن‌ها را انکار کند و اما در نهایت نمی‌تواند آن‌ها را کنترل کند و تسلیم می‌شود.

⁉فرد وسواسی بسیار متعهد و مسئولیت پذیر است. اما چرا؟

🔸🔶دلیل آن این است که ترس شدیدی از وقایع ناگوار دارد به همین دلیل سعی می‌کند به طور بیمارگونه‌ای همه چیز را کنترل کند. از ترس آتش‌سوزی بسته بودن شیر گاز را بارها چک می‌کند. از ترس دزد بارها درب خانه را قفل می‌کند و با این حال بازهم خیالش راحت نیست و ممکن است وسط راه شما را مجبور کند تا برگردید و دوباره قفل در را چک کنید.

🔸🔶اینجاست که مشخص می‌کند فرد وسواس فکری دارد. ممکن است گزارش کاری‌اش را صدها بار چک کند که غلط املایی  و انشایی نداشته‌ باشد. در برخی موارد که به حالت اختلال وسواس جبری می‌رسد، افراد وسواسی کمال‌گرا می‌شوند و می‌خواهند به بالاترین سطح برسند به همین دلیل همه‌چیز را کنترل می‌کنند و یا دیگران را مجبور به انجام کارها می‌کنند.

🔸🔶افردی که نسبت به آلودگی و نجاست بسیار حساس است هستند اغلب رابطه جنسی را دوست ندارند و گاهی آن را منزجرکننده می‌دانند. واقعا هم دست خودشان نیست.

🔸🔶افراد وسواسی تا زمانی که بدنشان کاملا تمیز نباشد آرامش ندارند و زمانی که ذره‌ای آلودگی در بدن خود مشاهده کنند تمام فکر و ذکرشان تمیزکردن هرچه سریعتر آن است. چنین کسی قطعا در رابطه جنسی مضطرب می‌شود و می‌خواهد سریع کار را انجام دهد و به حمام برود. فرد وسواسی ممکن است حتی از ترشحات بدن خود نیز دچار حس چندش شود.

تلفن مطب

07132318862 - 09389099541

گرفتن نوبت اینترنتی

Info@Basefat.ir

ساعت کاری مطب

شنبه تا چهارشنبه - 16:00 - 21:00

شیراز خیابان زند

روبروی هتل پارس،کوچه 45، ساختمان پاسارگاد، طبقه پنجم